امروزه درصد قابل توجهی از افراد جامعه در دنیا و کشور عزیزمان ایران، برای تامین بخش عمده ای از کالا یا خدمات مورد نیاز خود از طریق فضای مجازی به جستجو می پردازند. از این رو کسب و کارهای ارائه دهنده کالا و خدمات مختلف می بایست در نتایج موتورهای جستجو به ویژه گوگل و همچنین شبکه های اجتماعی پر مخاطب، جایگاه مناسبی را داشته باشند تا سهم مناسبی از بازار را در رقابت با هم صنفان خود بدست آورند. در این مسیر بی شک به تولید محتوا اعم از متنی، صوتی، تصویری و حتی فیلم و انیمیشن نیاز دارند تا بتوانند مخاطب خود را جذب نمایند. شرکت ها و سازمان های بزرگ معمولا برای این منظور تیم تولید محتوا تشکیل داده و این موضوع را به صورت جدی و تخصصی پی می گیرند. اما برون سپاری این خدمات و استفاده از متخصصان خارج از سازمان برای کسب و کارهای کوچک به صرفه تر خواهد بود. و بی تردید هر فردی نمی تواند محتوایی هدفمند و کارا برای آنان تولید نماید. به عبارتی بدون داشتن دانش، تجربه و مهارت نمی توان فردی را متخصص تولید محتوا دانست و امر تولید محتوا را به وی سپرد. در این مقاله به مهارت های لازم برای حرفه تولید محتوا می پردازیم.

همان طور که ذکر شد محتوا می تواند به صورت متن، صوت، عکس، فیلم، انیمیشن و … باشد از این رو طیف وسیعی از مهارت های لازم برای حرفه تولید محتوا می توان برشمرد. تولید هر یک از انواع محتواها، نیازمند مهارت های خاصی می باشد. با در نظر داشتن این موضوع که تولید محتوا را باید در دنیای دیجیتال مارکتینگ، خدمتی کاملا مهم و حیاتی برای کسب و کارها به حساب آورد، نمی توان تمامی انواع تولید محتوا را از یک فرد توقع داشت. زیرا در این صورت بی شک نمی توان خدماتی کاملا حرفه ای را دریافت نمود. یک تولید کننده محتوایِ متنی لازم نیست به کار تولید کننده های محتوای ویدئویی نیز تسلط بالایی داشته باشد. زیرا کار این دو مکمل یکدیگر است. به همین علت است که در شرکت و سازمان های بزرگ تیم تولید محتوا تشکیل شده و وظایف متنوع در زمینه تولید محتوا بین کارشناسان متخصص این تیم تقسیم می شود.

مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی

مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی

تنوع مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی نیز زیاد است و نویسندگان محتوا باید ویژگی ها و مهارت های خاصی را داشته باشند که در کنار هم از آنان یک تولید کننده محتوای موفق بسازد. برخی از اصلی ترین مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی عبارتند از:

– نگارش روان و قلم شیوا: اولین مورد از مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی داشتن توانایی نگارش سلیس و روان می باشد. هیچ فردی بدون داشتن علاقه به نویسندگی و داشتن استعداد در نوشتن نمی تواند در زمینه تولید محتوای متنی برای سایت ها موفق باشد.

– تسلط به دستور زبان فارسی: در اغلب موارد مشتریان محتوای متنی، شرکت ها و سازمان هایی هستند که محتوا را برای بخش مقالات سایت خود می خواهند. این موضوع بدین معناست که نمی توان هر متنی را تحویل مشتری داده و انتظار دستمزد داشت! قطعا متون نگارش شده برای قرار گیری سایت های سازمان ها و کسب و کارها باید بر اساس قواعد دستور زبان فارسی به درستی نوشته شوند. به همین دلیل یکی از اولین و پایه ای ترین مهارت های لازم برای تولید کننده محتوای متنی تسلط به دستور زبان فارسی است.

 

همچنین بخوانید:  چگونه با تولید محتوا برای سایت های دیگران کسب درآمد کنیم؟

– توانایی تحقیق و پژوهش: واضح است که کمتر فردی دارای اطلاعات کافی برای نگارش یک محتوای متنی بدون استفاده از منابع موثق می باشد. حتی افرادی که در یک زمینه متخصص هستند هم برای نگارش یک متن یا مقاله، قطعا به منابع موثق رجوع می کنند. برای نوشتن مطلب در زمینه هایی که فرد چندان در آن ها متخصص نیست حتما باید به منابع مطمئن رجوع و اطلاعات آنان را استفاده کرده و با قلم خود بازنویسی نماید.

– داشتن اطلاعات عمومی مناسب: اصولاً فردی که توانایی تحقیق و پژوهش داشته باشد می تواند از سطح مناسبی از اطلاعات عمومی هم برخوردار باشد. داشتن اطلاعات عمومی مناسب به تولید کننده محتوا کمک می کند که با اندکی مطالعه و پژوهش، بتواند در موضوعات متنوعی به نگارش محتوای متنی بپردازد. اما این موضوع کاملا قابل تقویت است و افرادی که اطلاعات عمومی بالایی ندارند نباید نگرانی به خود راه دهند. بلکه باید با تقویت توانایی تحقیق و پژوهش در خود، اطلاعات عمومی خود را نیز افزایش دهند.

– قوه خلاقیت: داشتن خلاقیت نیز یکی از ویژگی های اصلی یک تولید کننده محتوای موفق می باشد. زیرا وی باید بتواند با مطالعه منابع موجود بسته به دریافتی که خود از موضوع داشته و بر اساس خلاقیت خود متنی اثر گذار روی مخاطب و جذاب را نگارش نماید.

– آشنایی با اصول سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو: از اصلی ترین اهداف تولید محتوای متنی در سایت های کسب و کار و سازمان های مختلف، رسیدن به رتبه های برتر در نتایج موتورهای جستجو در کلید واژه های اصلی مرتبط با موضوع کسب و کارهاست. از این رو فردی که وظیفه تولید محتوا برای سایت های کسب و کارها را بر عهده دارد باید حتما با اصول سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو آشنا بوده و متون را بر اساس نکات سئو نگارش نماید تا بهترین نتیجه برای سایت کارفرما در نتایج موتورهای جستجو بدست آید. 

 

همچنین بخوانید:  فریلنسری چیست؟ چگونه فریلنسر تولید محتوا شویم؟

این مورد، از گام اول یعنی انتخاب موضوعات مطالب تا نوشتن توضیحات متا برای هر مطلب را در بر می گیرد. در برخی موارد تیترها یا موضوعات مطالب توسط کارفرما تعیین شده و به نویسنده ارائه می شوند. اما در برخی موارد خود نویسنده مسئول انتخاب تیترها می باشد که در اینصورت می بایست با مشورت با کارفرما و با استفاده از ابزارهای موجود بهترین کلید واژه ها را برای جذب مخاطبان هدف که مشتری بالقوه آن کسب و کار میباشند هدف گیرد.

یکی از ضرورت های ورود به عرصه تولید محتوای متنی آموزش و آشنایی با تکنیک هایی همچون سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می باشد. علاقمندان کسب درآمد از تولید محتوای متنی برای سایت ها می توانند از طریق گروه نویسان وارد دنیای درآمدزایی در بستر فضای مجازی شده و پس از آموزش های اولیه به کسب درآمد مشغول شوند. بدین منظور این افراد می بایست از طریق لینک زیر در گروه نویسان ثبت ‌نام کرده و فرم فوق را پر نمایند: 

لینک عضویت نویسنده در گروه نویسان

سپس می بایست جزوه آموزشی که برای نویسندگان این گروه در نظر گرفته شده را مطالعه نموده و بر اساس استانداردهای ذکر شده در جزوه، مطالب خواسته شده را به صورت آزمایشی در تعداد کلمات تعیین شده نگارش نموده و برای این گروه ارسال نمایند. در صورتی که متون این عزیزان بر اساس استانداردها قابل تایید باشد، آنها به عنوان یک فریلنسر به عضویت گروه نویسان درآمده و سفارش کار مشتریان خدمت آنان ارسال خواهد شد و می توانند از این طریق به عنوان یک فریلنسر تولید محتوا به درآمدزایی بپردازند. در این مکانیزم، آن ها حتی نیاز به صرف وقت، هزینه و انرژی برای پیدا کردن مشتری نیز نخواهند داشت.

با ما تماس بگیرید