اکثر افراد برای یافتن مراکز تامین نیازهای مختلف خود شامل انواع کالا و خدمات، در موتورهای جستجو به ویژه گوگل به جستجو می پردازند و سایت های کسب و کارهایی که در این کلید واژه ها در صدر نتایج ارائه شده باشند می توانند ورودی های بیشتری بگیرند و با جذب بیشترین میزان از مشتریان بالقوه شانس بالایی برای فروش کالا و خدمات خود داشته باشند. در واقع می توان گفت حضور در صفحه اول نتایج گوگل و به ویژه رتبه های اول تا سوم در این صفحه به معنای کسب بالاترین سهم از فروش در هر صنف است. از این رو رقابت بسیار سنگینی در اکثر مشاغل و صنوف برای قرار گرفتن در نتایج اول موتورهای جستجو در کلید واژه های مرتبط برقرار است و در برخی صنوف مانند آژانس های هواپیمایی و گردشگری هزینه های گزافی نیز در این زمینه بر کسب و کارهای فعال تحمیل می شود که البته بازده زیادی نیز برای آنان داشته و فروش آن ها را به شکل قابل توجهی بالا می برد. در این مطلب به تشریح به این سوال پاسخ می دهیم که چگونه رتبه سایت را بالا ببریم؟

بهینه سازی سایت

مفهومی به نام بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان Search Engine Optimization در سال های اخیر، به عنوان کلید دستیابی به رتبه های نخست در موتورهای جستجو در کلید واژه های مرتبط با هر کسب و کار تلقی شده و بسیاری از شرکت ها برای آن بودجه کلانی را در نظر گرفته اند. گوگل هر از چند گاهی الگوریتم های رتبه دهی خود را به روز رسانی می کند و بسیاری از سایت ها که فعالیت افراطی در زمینه بهینه سازی داشته اند با نزول رتبه و جریمه مواجه می شوند. باید در نظر داشت که هر چه یک سایت در نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو، طبیعی تر به نظر آید، امکان جریمه شدن و افت رتبه کاهش می یابد.

بهینه سازی سایت ها خود به دو بخش بهینه سازی داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود. در بخش بهینه سازی داخلی باید محتوایی با کیفیت و فضایی کاربر پسند در سایت مهیا شود و کلیه مشکلاتی که در زمینه ارائه پست های سایت به موتورهای جستجو محتمل است، رفع گردد. در بخش بهینه سازی خارجی به طور معمول سعی می شود از سایت هایی با اتوریتی بالا و دارای اعتبار مناسب از دیدگاه گوگل، بک لینک گرفته شود که بهترین نوع آن قرار دادن رپرتاژ آگهی در آن هاست.

 

همچنین بخوانید:  سئو چیست؟ چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

اما باید در نظر داشت که با وجود زمانبر و هزینه بر بودن بهینه سازی سایت ها، این روش بازاریابی برای کسب و کارهای بسیار به صرفه است. زیرا به عنوان مثال اگر شرکتی هزینه ای برای تبلیغات تلویزیونی خود صرف کند، پس از مدتی مجددا باید این هزینه را تکرار نماید. اما با انجام فعالیت های مرتبط با بهینه سازی سایت، می توان همواره کاربران هدف را از طریق موتورهای جستجو به سایت کسب و کار وارد کرد و کالا یا خدمات مورد نظر را به آنان فروخت. همچنین می توان با معرفی مزیت های رقابتی برند مورد نظر نسبت به سایر رقبا در قالب سایت، فرآیند برندسازی را نیز به خوبی جلو برد.

بهینه سازی سایت

بک لینک و رپرتاژ آگهی

تا چند سال قبل اگر از اهالی فن این سوال پرسیده می شد که “چگونه رتبه سایت را بالا ببریم؟” اغلب پاسخشان استفاده از بک لینک بود. بک لینک یعنی قرار دادن لینکی از سایت مورد نظر در سایت های دیگر که با کلمه کلیدی مورد نظر یا Anchor Text مرتبط انجام می شود. بک لینک اگر به صورت Do Follow در سایت های معتبر و با اتوریتی بالا و اسپم اسکور پایین قرار گیرد، می تواند برای سایت هدف اعتبار به همراه آورد. در سال هایی نه چندان دور، امکان قرار گرفتن در صدر نتایج موتورهای جستجو با قرار دادن بک لینک سایت در سایت های متعدد، امکان پذیر بود. اما امروزه دیگر بدین صورت نیست و باید بسیار با احتیاط در این زمینه عمل کرد تا سایت توسط موتورهای جستجو بویژه گوگل جریمه نشود. از این رو بهتر است به صورت منطقی و با دوری از افراط، در سایت هایی با اسپم اسکور پایین و دامین و پیج اتوریتی بالا، رپرتاژ آگهی قرار داد. به طور دقیق تر رپرتاژ آگهی یک مقاله است که به طور غیر مستقیم به معرفی خدمات کسب و کار مورد نظر پرداخته و در سایت های قوی و معتبر قرار داده می شود. داخل متن آن به طور معمول نهایتا چند کلید واژه اصلی به سایت کسب و کار سفارش دهنده لینک به صورت Do Follow داده می شود. این کار موجب می شود اعتبار به سایت مورد نظر انتقال پیدا کرده و سایت در کلید واژه های ذکر شده در نتایج موتورهای جستجو رتبه بهتری بدست آورد. زیرا لینک های قرار گرفته در رپرتاژ آگهی از نظر گوگل طبیعی به نظر آمده و هرگز موجب جریمه سایت سفارش دهنده نمی شوند و اعتبار را نیز به سایت دریافت کننده لینک انتقال می دهند. البته باید در سفارش رپرتاژ آگهی نیز از افراط پرهیز کرده و سعی کرد به صورت طبیعی همزمان با تولید محتوای قوی و منظم، به درج تدریجی رپرتاژ آگهی در سایت های معتبر اقدام نمود.

 

همچنین بخوانید:  بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل

تولید محتوا

در سال های اخیر اصلی ترین فاکتوری که برای موتورهای جستجو به ویژه گوگل دارای اهمیت می باشد، تولید محتوای یونیک است. الگوریتم های گوگل مرتب به روز رسانی شده و کاربر محورتر می شوند، از این رو به سایت هایی که محتوای غیر کپی و یونیک و مفید برای کاربران ارائه می کنند، بیشترین اعتبار را می دهد. بدین منظور اکثر کسب و کارهایی که به طور جدی قصد ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ را دارند، بیشترین سرمایه گذاری را بر روی تولید محتوای یونیک و قرار دادن منظم محتواهای مرتبط با موضوع آن کسب و کار در سایت خود می نمایند. 

نکته مهم این است که عده ای با سهل انگاری، تولید محتوا را امری ساده و کم اهمیت می شمارند و آن را بدون تخصص کافی و تسلط بالا به اصول سئو انجام می دهند و پس از مدتی صرف انرژی، متوجه عدم نتیجه بخشی آن می شوند. البته کسب و کارهایی که مدیرانشان شخصا تولید محتوا را در ابتدای کار انجام می دهند می توانند از آموزش ها و نکات کاربردی رایگان سایت نویسان استفاده نمایند تا در حد امکان محتواهای خود را اصولی و مبتنی بر نکات سئو نگارش کنند. اما باید در نظر داشت که این افراد اغلب زمان کافی برای تولید محتوا به صورت منظم ندارند و نمی توانند این امر را به صورت مستمر جلو ببرند. از آنجا که دستیابی به نتیجه مناسب از تولید محتوا نیازمند استمرار است و با چند سال تولید محتوای مستمر می توان برند و کالا و خدمات ارائه شده را به خوبی شناساند. با پرهیز از هزینه های گزاف تبلیغات که نتیجه کوتاه مدتی دارد همانند تبلیغات تلویزیونی، لازم است تدبیری اندیشیده شود که تولید و قرار دادن محتوا در سایت حتما به صورت مستمر و منظم صورت گیرد. از این رو بهتر است که از ابتدای امر تولید محتوای سایت را به افراد کاردان، متخصص و مجرب سپرد تا امکان رسیدن به رتبه ای مناسب در نتایج موتورهای جستجو در کلید واژه های مرتبط با کسب و کار مورد نظر را داشته باشد. در حقیقت سرمایه گذاری در تولید محتوا اصلی ترین بخش در بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو است که بدون آن هیچ یک از دیگر فعالیت های مرتبط با بهینه سازی همچون گرفتن بک لینک و رپرتاژ آگهی نتیجه بخش نخواهند بود.

 

همچنین بخوانید:  چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارند؟

مزیت دیگری که تولید محتوای منظم برای سایت ها دارد، امکان ایجاد لینک بین صفحات مختلف سایت است که موجب بالا رفتن اتوریتی صفحات از نظر موتورهای جستجو می شود و به رشد رتبه سایت در کلید واژه های مختلف کمک می نماید. سایتی که تعداد صفحات ایندکس شده آن در گوگل و سایر موتورهای جستجو بالا رود، به خودی خود دارای اعتبار بیشتری شده و رتبه های بهتری را نیز کسب می کند. 

مدیران محترم کسب و کارها می توانند تولید محتوای سایت های خود را به گروه نویسان سپرده و از خدمات این گروه مجرب که سابقه تولید محتوای وبسایت کسب و کارهای متعددی را در کارنامه دارد، بهره مند گردند. در لینک زیر می توانید نمونه کارهای تولید محتوای نویسندگان این مجموعه را ملاحظه فرموده و در صورت تمایل برای دریافت مشاوره و همچنین سفارش تولید محتوا از طریق واتساپ و ایمیل با ما تماس حاصل فرمایید:

واتساپ : ۰۹۳۵۳۹۷۳۳۴۲

ایمیل: info@nevisaan.com

جهت مشاهده نمونه کارهای تولید محتوای گروه نویسان و اطلاع از تعرفه خدمات ما لینک های زیر را ملاحظه فرمایید:

نمونه کار تولید محتوا

تعرفه خدمات تولید محتوا

با ما تماس بگیرید