مدیران کسب و کاری که قصد دارند از طریق ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ سهم بیشتری از بازار را به دست آورند، باید به رساندن سایت به رتبه های برتر در نتایج موتورهای جستجو به ویژه گوگل در کلید واژه های اصلی آن کسب و کار توجه ویژه ‌ای داشته باشند. پس برای دستیابی به این هدف حتماً باید با استفاده از دانش و تجربه افراد کاردان در این زمینه به بهینه سازی سایت اقدام نمایند. بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل و سایر موتورهای جستجو موجب می شود که مخاطبان هدف که دقیقاً به دنبال کالا و خدمات ارائه شده توسط کسب و کار مورد نظر هستند، وارد سایت آن کسب و کار شده و احتمال بالایی وجود داشته باشد که کالا یا خدمات مورد نیاز خود را از آن کسب و کار خرید نمایند. 

نکته مهمی که نباید از نظر دور داشته شود این است که به هیچ وجه بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل و سایر موتورهای جستجو سریع الوقوع نمی ‌باشد و مستلزم انجام فعالیت های مستمر و گذر زمان می باشد. متاسفانه در سال های اخیر عده قابل توجهی از کارفرمایان به افراد متخصص در زمینه سئو یا بهینه سازی سایت مراجعه کرده و از آنان بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل در یک مدت زمان کوتاه را طلب می کنند. برخی از این افراد نیز صرفا برای جلب رضایت کارفرما، با وجود آگاهی از عواقب این کار، طبق نظر وی عمل کرده و با انجام فعالیت هایی غیر اصولی که مانند میانبری سریع عمل می کنند، سعی در بالا بردن رتبه سایت می نمایند و نهایتا بعد از مدتی سایت گرفتار جریمه موتورهای جستجو می شود. برای داشتن رشدی دائمی و مستمر در نتایج موتورهای جستجو و جلوگیری از هرگونه جریمه و افت رتبه حتماً می بایست به صورت اصولی نحوه بالا آوردن سایت در جستجوی گوگل اجرایی شود و به هیچ وجه نباید به کارهای افراطی از جمله خرید بک لینک انبوه در مدت زمان کوتاه که تا چند سال پیش کار مرسومی بود، اقدام نمود.

 

نحوه بالا آوردن سایت در جستجوی گوگل

بر اساس دانش و تجربه متخصصان سئو، نحوه بالا آوردن سایت در جستجوی گوگل پروسه ای طولانی را در بر می گیرد که از زمان طراحی سایت آغاز شده و در دوران کاربری ادامه می یابد. اصلی ترین پایه در بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل، داشتن یک سایت سالم از نظر کدنویسی است که صفحات آن به خوبی در معرض دید ربات خزنده گوگل قرار گرفته و همچنین برای کاربران نیز تجربه کاربری مناسبی داشته باشد و به اصطلاح user friendly باشد. الگوریتم های گوگل کاربر محور هستند و بیشترین اهمیت را به ارزشمند بودن سایت و محتوای آن برای کاربران و سهولت کار با سایت برای مراجعه کنندگان قائل هستند، از این رو سایت های کاربر پسند به مرور می توانند با جلب توجه بیشتر کاربران و گذراندن زمان بیشتر در آن ها، اعتبار بیشتری از دید موتورهای جستجو به بدست آورند. 

 

همچنین بخوانید:  چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارند؟

آیا رساندن سایت به صدر نتایج گوگل در یک زمان بسیار بسیار کوتاه ممکن است؟

همچنین به مانند سال های گذشته صاحبان سایت ها نمی توانند به تنهایی با دریافت بک لینک از سایت ها و وبلاگ های دیگر رتبه سایت خود را در کلید واژه های مرتبط به صورت پایدار بالا ببرند. البته هنوز هم می توان با روش هایی به سرعت به صدر نتایج موتورهای جستجو رسید، اما بلافاصله سایت توسط گوگل جریمه می شود. امروزه اصلی ترین نکته مد نظر گوگل برای رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوها، داشتن محتوای یونیک و کپی نشده از سایتهای دیگر است. نهایتا اصلی ترین موارد در نحوه بالا آوردن سایت در جستجوی گوگل، تدوین یک استراتژی محتوا، تولید محتوای ارزشمند و قرار دادن مقالات و مطالب به طور منظم در سایت است که موجب می شود تعداد صفحات ایندکس شده سایت در گوگل بالا رفته و به مرور ارزش و اعتبار سایت در نگاه این موتور جستجوی قدرتمند بسیار بیشتر شود و در نتیجه رتبه سایت در اکثر کلمات کلیدی و اصلی آن بهبود یابد.

 

تولید محتوا صوتی و تصویری

تولید محتوای باید کاملاً بر اساس اصول سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو صورت گیرد و همچنین قرار دادن محتوای متنی و تصویری در سایت نیز باید مبتنی بر همین اصول انجام شود. می دانیم که الگوریتم های گوگل، بیشترین اهمیت را به  مخاطب محور بودن سایت ها می دهند. برای جذاب تر شدن مطلب برای مخاطب که وی زمان بیشتری در سایت بگذراند، قرار دادن تصاویر، محتواهای صوتی و پادکست و همچنین کلیپ های ویدئویی نقش اساسی ایفا می کند. تصاویر به ویژه ویدئو، به سرعت می توانند توجه مخاطبان را جلب کنند و همین ویژگی باعث شهرت شرکت هایی چون اینستاگرام و یوتیوب شده است. اما باید در نظر داشت که ویدئوهای جذاب قرار گرفته در این شبکه های اجتماعی نیز، بدون داشتن محتوای متنی مناسب، به خوبی در معرض دید مخاطبان قرار نمی گیرند تا توسط کاربران به اشتراک گذاشته شوند. از این رو در میان انواع محتوایی که در سایت قرار می گیرند نیز محتوای متنی دارای اهمیت بیشتری نسبت به محتواهای صوتی و تصویری می باشد. 

 

همچنین بخوانید:  سئو چیست؟ چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

لینک سازی داخلی و خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی

ایجاد لینک های داخلی بین صفحات مختلف یک سایت نیز می تواند تاثیر شگرفی در بالا بردن رتبه سایت در گوگل داشته باشد. در عین حال گرفتن بک لینک از سایت های معتبر با پیج اتوریتی و دامین اتوریتی بالا و اسپم اسکور پایین نیز می تواند موجب بالا رفتن اعتبار صفحات سایت شده و پس از مدتی به رشد رتبه سایت در موتورهای جستجو به ویژه گوگل بینجامد. البته بهترین نوع گرفتن بک لینک از سایت های معتبر، قرار دادن یک رپرتاژ آگهی در آنهاست. در داخل متن رپرتاژ آگهی می توان چند کلید واژه اصلی را به سایت سفارش دهنده رپرتاژ لینک داد که این گونه گرفتن بک لینک بسیار ارزشمند خواهد بود. 

 

امنیت و استفاده از پروتکل اس اس ال SSL

از موارد دیگری نیز در بهینه سازی سایت ها و در نتیجه بالا آوردن آن ها در نتایج موتورهای جستجو موثر است می توان به استفاده از پروتکل امن SSL اشاره نمود. استفاده از این پروتکل موجب بالا بردن امنیت کاربران در سایت ها و بالا رفتن اعتبار سایت ها از نظر موتورهای جستجو می شود. استفاده از یک سرور میزبان یا هاست مناسب با ظرفیت ترافیک بالا، همچنین نام مناسب برای دامنه، تعیبه بخش درباره ما و تماس با ما در سایت برای راحتی کاربران در صورت نیاز به پشتیبانی نیز از مواردی است که موجب بالا رفتن اعتبار سایت در میان کاربران و در نتیجه گوگل خواهد شد.

 

موتورهای جستجوی دیگر را فراموش نکنید

نباید از یاد برد که اکثر کاربران اینترنت برای جستجوی نیازهای خود، گوگل را به عنوان موتور جستجوی اصلی در نظر می گیرند و به همین علت سیاست ها بیشتر باید برای این موتور جستجو بهینه سازی شوند. در اغلب موارد سایتی که برای گوگل بهینه سازی شود رتبه هایی بسیار مناسب در سایر موتورهای جستجو از جمله بینگ bing نیز بدست می آورد.

با توجه به شرایط کنونی بازار در اکثریت قاطع اصناف، کسب و کارها به سایت نیاز دارند تا بتوانند به حیات خود ادامه داده و برنامه ای برای رشد و توسعه داشته باشد. اما فقط داشتن سایت کافی نیست و حتما باید سایت به عنوان شعبه و ویترین آنلاین کسب و کار، در معرض دید مخاطبان قرار بگیرد. سایت های بسیاری هستند که مخاطب خاصی نداشته و مانند فروشگاه هایی در دل بیابان هستند که هیچ رهگذری از کنار ویترین آنها عبور نمی کند. سایتی که با تولید محتوای مستمر و قوی و رعایت اصول سئو بهینه سازی شود، پس از مدتی به خوبی در نتایج موتورهای جستجو در دید مخاطبان هدف خود قرار می گیرد و می تواند مشتریان بالقوه کسب و کار مورد نظر را جذب نماید.

 

همچنین بخوانید:  چگونه رتبه سایت را بالا ببریم؟

مدیران محترم کسب و کارها می توانند تولید محتوای سایت های خود را به گروه نویسان سپرده و از خدمات این گروه مجرب که سابقه تولید محتوای وبسایت کسب و کارهای متعددی را در کارنامه دارد، بهره مند گردند. در لینک زیر می توانید نمونه کارهای تولید محتوای نویسندگان این مجموعه را ملاحظه فرموده و در صورت تمایل برای دریافت مشاوره و همچنین سفارش تولید محتوا از طریق واتساپ و ایمیل با ما تماس حاصل فرمایید:

واتساپ : ۰۹۳۵۳۹۷۳۳۴۲

ایمیل: info@nevisaan.com

با ما تماس بگیرید