برای راحتی نویسندگان محترم قصد داریم در این مطلب یک آموزش عمومی گوگل درایو برای نویسندگان Google Drive for Writers (همراه با فیلم) ارائه نماییم. در نظر داشته باشید که این آموزش صرفا برای نوشتن و نویسندگان نیست و بطور کلی گوگل درایو امکانات زیادی برای راحت کردن زندگی روزمره ما در این دنیای دیجیتال ارائه میدهد. 

گوگل درایو

گوگل درایو Google Drive یکی از اپلیکیشن های بسیار کارآمد گوگل می باشد که در ابتدا در جیمیل gmail آنرا می دیدیم و روش استفاده آن به این گونه بوده که وقتی فایلی پیوست ایمیل به دست شما میرسد، با زدن روی دکمه drive آنرا در درایو خود ذخیره می کردید تا بعدا در ایمیل های خود دنبال آن نگردید و تنها با رفتن در صفحه گوگل درایو تمامی پیوست های خود را می دیدید. گوگل درایو مانند یک درایو در کامپیوتر است با این تفاوت که به آن آنلاین نیز دسترسی دارید و اگر فایل های خود را روی آن ذخیره کنید تقریبا هرگز آنها را از دست نخواهید داد. فولدرهای درایو همانند فولدرهای داخل کامپیوتر قابل مرتب سازی هستند. فضای گوگل درایو تنها ۱۵ گیگ است که از تابستان ۲۰۲۱ فضای عکس ها یا گوگل فوتو هم به آن اضافه خواهد شد که برای رفع این مشکل می توانید چندین اکانت گوگل داشته باشید یا با ماهانه ۱.۹۹$ بسته ۱۰۰ گیگی را فعال نمایید. در ادامه به برنامه های مهم و کارآمد گوگل درایو اشاره خواهیم کرد.  

مهمترین کارآمد گوگل درایو، وجود گوگل داک Google Doc است که همان نرم افزار ورد word است اما در گوگل، آنلاین که بطور مجانی در اختیار همه قرار داده شده است. شما میتوانید بیشمار فایل گوگل داک داشته باشید و آنها را دسته بندی کنید و هرگز دنبال به فرض مثال “آخرین رزومه” ی خود نخواهید گشت و میتوانید در هرجا و هر لحظه آخرین رزومه ی خود را در گوگل داک آپدیت کنید. گوگل داک هنوز اعداد فارسی را نمی خواند و فونت فارسی ندارد اما فونت Calibri نوشته ها را به میزان کافی خوانا و زیبا میکند و به عنوان یک نرم افزار دم دست و رایگان، بسیار کار راه انداز است. اما آنچه امتیاز برتر حساب میشود ویژگی “تبدیل گفتار به نوشته” گوگل است. این ویژگی هم در تلفن همراه و هم در دیگر وسایل های دیجیتالی قابل استفاده است. اما راحت ترین آن تلفن های هوشمند اندروید است. ابتدا از نصب بودن نرم افزار Gboard اطمینان حاصل نمایید، سپس زبان فارسی را در قسمت گفتار اضافه کنید؛ می توانید زبان های دیگر را نیز اضافه کنید اما امکان دارد بجای فارسی، انگلیسی تایپ کند، بنابراین توصیه میشود برای خواندن مطالب طولانی،  فقط یک مورد را روشن کنید. سپس آنرا روشن کرده و اندکی به حالت ربات صحبت کنید و ببینید که چگونه گوگل برای شما تایپ میکند. این ویژگی زندگی یک تایپیست را خیلی ساده تر و روان تر میکند و بطور کلی هر کس به بصورت روزمره به تایپ کردن نیاز داره… تقریبا همه ی ما. 

برای فیلم آموزشی کلیپ زیر را نگاه کنید:

گوگل فوتو یک ویژگی خارق العاده گوگل است که عکس های شما را (تا قبل از تابستان ۲۰۲۱) بطور رایگان ذخیره میکند و با تغییر یا از دست دادن گوشی خود دیگر نگران پاک شدن یا گم شدن عکس های خود نباشید. گوگل فوتو مانند گوگل درایو عمل میکند اما کار اصلیش اش نگهدارندی عکس های شما می باشد. چنانچه گوگل درایو شما پر از عکس های خانوادگی و شخصی شماست، به راحتی می توانید در قسمت آپلود گوگل فوتو از کامپیوتر خود، آنها را از گوگل درایو به گوگل فوتو منتقل کنید. گوگل فوتو به دو مدل عکس و فیلم را ذخیره میکند، یکی با حجم کمتر اما بدون تغییر اساسی کیفیت و دومی با کیفیت اصلی که پیشنهاد میشود که با کیفیت کمتر را انتخاب کنید چرا که بتوانید عکس و فیلم بیشتری ذخیره کنید. برای ذخیره عکس های داخل گوشی خود در گوگل فوتو میتوانید با فعال کردن این ویژگی، پس از آپلود، فضا خالی برای گوشی خود به ارمغان بیاورید. همانطور که بالاتر گفته شد از تابستان ۲۰۲۱ فضای گرفته شده توسط عکس های گوگل فوتو در گوگل درایو لحاظ خواهد شد‌‌‌. بنابراین بهتر است اکانت گوگلی که عکس های خود را در آن ذخیره می کنید با اکانتی که مدارک خود را در آن ذخیره می‌کنید جدا کنید یا با پرداخت هزینه ای فضای بیشتری برای خود بخرید.

در گوگل درایو فایل ها و فولدرهای خود را به روش مختلف می توانید به اشتراک بگذارید یا می توانید تنها لینک را برای دوستان و همکاران خود ارسال کنید، یا تنها قابل رویت باشد و حتی می توانید همراه با اجازه ویرایش ارسال کنید. دسترسی محدود برای  قسمت های مختلف هم امکان پذیر است؛ مثلاً برای یک فایل اکسل خیلی بزرگ می توانید دسترسی را به گونه‌ای محدود کنید که هر فردی بتواند ردیف مربوط به خود را  ادیت کند. اشتراک گذاشتن فایل های مورد نیاز، خیلی از مسائل را حل می‌کند.  به فرض مثال برای پروژه دانشگاهی یا درسی و یا برای انجام دادن یک کار گروهی با همکاران خود نیاز به اشتراک گذاری فایل دارید که حجم آنها برای ارسال در نرم افزارهای پیامی مانند واتساپ مقدور نمی باشد، آپلود کردن آنها در گوگل این مسئله را به خودی خود حل میکند. در هر فولدر و هر فایل شما و افراد مورد نظر می توانند نظر بگذارید یا پیشنهاد ادیت suggesting بدهند. این طریق به مانند Track change word عمل میکند. خالی از لطف نیست که بگوییم گوگل نسخه های قبلی هر پرونده و هر تغییر را نگه می دارد و برای خود ورژن سازی میکند.

سایر نرم افزاری گوگل

گوگل درایو و به طور کلی گوگل، نرم افزارهای دیگری در اختیار کاربران خود قرار می دهد از جمله آنها:

گوگل اسلاید Google Slide (پاورپوینت گوگل) 

گوگل شیت – Google Sheet (اکسل گوگل، جدول بندی و فرمول نویسی)

گوگل اسکریپت – Google Script (برنامه نویسی گوگل – قابل اتصال به فایل های مختلف)

و دها برنامه ی دیگر که میتوان از آنها استفاده کرد.

اما قبل از استفاده از هر کدام از آنها بهتر است گوگل درایو و گوگل داک را یاد بگیریم و در آینده نیاز استفاده از نرم‌افزارهای دیگر به وجود خواهد آمد.

 

با ما تماس بگیرید