هرچه کسب و کارهای بیشتری به دنیای دیجیتال مارکتینگ ورود پیدا کنند و رقابت بیشتری در میان فعالین صنوف مختلف در فضای مجازی ایجاد شود، اهمیت قرار گرفتن در جایگاهی بالاتر از رقبا نمود بیشتری پیدا می ‌کند. در سال های اخیر به ویژه در مشاغل و صنوفی که رقابت برای دستیابی به رتبه‌ های برتر در فضای مجازی به خصوص در نتایج جستجوی گوگل شدید است، توجه به فرایندی به نام سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو که مخفف عبارت Search Engine Optimization است، به شدت افزایش یافته و کسب و کارها وقت و هزینه زیادی را برای این امر اختصاص می‌ دهند. زیرا برای آنان مسلم شده که دستیابی به رتبه های برتر در نتایج جستجوی کلیدواژه های اصلی مرتبط با کسب و کارشان در گوگل و سایر موتورهای جستجو به معنای جذب مخاطب بیشتر به صورت هدفمند و در نتیجه افزایش معنادار فروش کالا و خدمات خواهد بود. در این مطلب سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که سئو چیست؟ چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

اصلی ترین سوال برای مدیران کسب و کارها پس از راه اندازی سایت این است که چگونه رتبه سایت را بالا ببریم. طبیعتا برای پاسخ به این سوال باید با اصول بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو و تولید محتوا آشنایی داشته و بر اساس به روزترین تغییرات الگوریتم موتورهای جستجو به ویژه گوگل اقدام نمود. به همین علت باید به خوبی با پاسخ این سوال آشنایی پیدا کرد که “سئو چیست؟ چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟“. تا چند سال قبل به راحتی می شد تنها با قرار دادن بک لینک یک سایت در سایتها و وبلاگهای مختلف آن هم به صورت انبوه، در کیوورد ها یا کلید واژه های مورد نظر، سایت را به صدر نتایج موتورهای جستجو رساند. اما گوگل کاملاً هوشمند شده و الگوریتم های جدید آن به هیچ وجه بدین صورت به سایتها رتبه نمی ‌دهند. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ معیار برای الگوریتم های گوگل تعریف شده که رتبه بندی سایت ها بر اساس آنها صورت می گیرد و افرادی که خود را سئو کار یا متخصص بهینه سازی سایت می ‌دانند باید با جدیدترین تغییرات این معیارها آشنایی داشته باشند. بر اساس آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل، سایت هایی دارای بیشترین اعتبار از نظر این موتور جستجو شناخته می شوند که محتوایی ارزشمند و غیر کپی تولید کرده و به طور منظم در سایت خود قرار دهند و همچنین محیط کاربر پسندی نیز داشته باشند. الگوریتم های جدید گوگل کاملاً کاربر محور هستند و به سایت هایی که محتوای ارزشمند در اختیار کاربران خود قرار می دهند، رتبه های بهتری را اختصاص می دهند. از این رو از اصلی ترین کار در فرآیند سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به ویژه گوگل، تولید محتوای قوی و قرار دادن آنها به صورت منظم در سایت است. همین موضوع موجب شده بسیاری از مدیران سایت ها به منظور دستیابی به رتبه بهتر نسبت به رقبای خود بیشتر برای کاربران ارزش و اهمیت قائل شده و محتواهای ارزشمندتری در فضای وب منتشر نمایند که این خود یک نتیجه مثبت به کارگیری الگوریتم‌ های جدید توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو می باشد.

تعریف SEO

تعاریف متعددی برای این مفهوم حیاتی در مبحث دیجیتال مارکتینگ ذکر شده و بسیاری از آنان می توانند به نوعی صحیح قلمداد شوند. به طور خلاصه در تعریف SEO  می توان ذکر کرد که سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد و کلیه فعالیت هایی که در مجموع به هدف بهبود جایگاه یک سایت در کلید واژه های اصلی آن، در نتایج موتورهای جستجو چون گوگل انجام می‌ شوند را در بر می‌گیرد.

 

همچنین بخوانید:  چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارند؟

فعالیتهای مرتبط با بهینه سازی سایت

تولید محتوای مستمر

پس از پاسخ به این سوال که “سئو چیست؟” لازم می دانیم به دومین سوال مهم در این زمینه پاسخ دهیم که عبارتست از “چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟“. همانطور که ذکر شد بر اساس آخرین تغییرات اعمال شده در الگوریتم های گوگل و سایر موتورهای جستجو اصلی ترین فاکتور دخیل در دستیابی به رتبه‌ ای بهتر برای سایت ها، داشتن محتوای مناسب است. از این رو مدیران کسب و کارهایی که دارای سایت هستند، می بایست هزینه و انرژی کافی روی تولید محتوا به صورت اصولی و بدون کپی برداری از سایت های دیگر صرف نمایند. در صورتی که این عزیزان وقت کافی دارند که برای تولید و انتشار محتوا به صورت منظم در سایت، شخصا اقدام کنند، استفاده از آموزش های سایت نویسان و نمونه کارهای تولید محتوا که در این سایت قرار گرفته برایشان مفید واقع خواهد شد. اما در اغلب موارد این عزیزان وقت کافی برای آموزش دیدن و ارتقاء دانش سئو و تولید محتوا به صورت منظم ندارند یا حتی بعلت مشغله کاری خود، زمان گذاشتن روی مقوله تولید محتوا را امری توجیه پذیر نمی دانند و ترجیح به برون سپاری کار دارند. حتی برای افرادی که خود علاقمند مقوله تولید محتوا هستند و بخشی از کار را تقبل می کنند، برای بالا بردن حجم محتوای تولیدی، سعی می کنند بخش دیگری از کار را برون سپاری کنند. لازم به ذکر است که انجام فرآیند تولید محتوا بدون داشتن تخصص در این زمینه و آشنایی با اصول بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو امکان پذیر نمی باشد و این عزیزان در هنگام برون سپاری باید دقت نموده و کار را به افراد متخصص بسپارند.

 

ویرایش محتوا های قدیمی

علاوه بر تولید محتوای منظم در سایت، بازنگری و به روز رسانی محتواهای قدیمی قرار گرفته در سایت نیز بر اساس اطلاعات جدید می تواند یکی دیگر از اقدامات لازم جهت بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو تلقی شود. این بدین معناست که مسئول تولید محتوای یک سایت باید حتماً هر چند وقت یکبار مطالب قدیمی را به روز رسانی کرده و اطلاعات به روز را در سایت قرار دهد. این موضوع موجب می‌ شود که کاربران بیشترین حد از رضایت را نسبت به مطالب قرار گرفته در سایت داشته و بعضاً سایت را بوکمارک کرده و هر از چند گاهی برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود به آن مراجعه نمایند. 

مدت زمان ماندن کاربران در سایت

همچنین وقتی کاربران زمان بیشتری را در یک سایت گذرانده و از مطالب آن نهایت استفاده را ببرند، سیگنالی به گوگل و سایر موتورهای جستجو ارسال می ‌شود که این سایت مرجع مناسبی برای اطلاعات مورد نیاز کاربران در زمینه مورد نظر است. لازم به ذکر است که به طور معمول محتوای مفید مورد توجه کاربران، توسط آن ها در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته می شود و این مورد نیز موجب ارسال سیگنال هایی به گوگل مبنی بر ارزشمند بودن محتوای سایت ذکر شده می شود. از این رو به مرور رتبه این سایت نسبت به رقبا بهبود پیدا می‌ کند. همچنین باید سایت به گونه ای طراحی شود که کاربران پس از مطالعه یک مقاله و جذب شدن به آن گزینه های مشابه دیگر نیز در داخل سایت برایشان پیشنهاد شود و صفحات بیشتری از سایت را مطالعه نمایند و وقت بیشتری را در سایت بگذرانند. این موضوع موجب کاهش بانس ریت یا نرخ فرار از سایت نیز می شود.

 

همچنین بخوانید:  چگونه رتبه سایت را بالا ببریم؟

سئوی داخلی و لینک گذاری

سئوی داخلی یا On-Page SEO باید پس از راه اندازی یک سایت، به عنوان سنگ بنای شروع فعالیت بهینه سازی مد نظر قرار گیرد. موارد مختلفی در در زمینه سئو داخلی مطرح هستند که بسیاری از آنها به برنامه نویسی و قالب سایت مرتبط می باشند. مهمترین این موارد افزایش سرعت لود صفحات سایت است که تجربه کاربری بهتری را در اختیار مخاطبان قرار داده و موجب می شود نرخ فرار یا بانس ریت سایت کاهش یابد. فرآیند سئو داخلی همزمان با فرآیند تولید محتوا در دوران کاربری سایت پس از اتمام طراحی نیز ادامه پیدا می کند. به عنوان مثال همزمان با قرار دادن محتواهای مختلف در سایت، باید به لینک سازی داخلی بین صفحات سایت نیز توجه کافی داشت. URL یا آدرس صفحات سایت نیز باید کاملاً بهینه سازی شده باشند. در هر صفحه از سایت برای مطلب یا مقاله ای که قرار می‌ گیرد، باید توضیحات متا یا متا دیسکریپشن بر اساس اصول بهینه سازی نگارش شده و حتی تصاویر قرار گرفته در هر صفحه نیز با استفاده از تگ Alt بهینه سازی شوند. استفاده از تگ های هدینگ در هر یک از صفحات مطالب سایت نیز دیگر مورد بسیار مهم در زمینه سئو داخلی به شمار می رود.

سئوی خارجی

وقتی تمامی اصول سئو داخلی رعایت شده و تولید محتوای مناسبی نیز بر اساس اصول در سایت صورت گیرد، نوبت به سئوی خارجی یا Off-Page SEO می رسد که در حقیقت قرار دادن لینک سایت مورد نظر در سایر سایت ها با استفاده از کلمات کلیدی یا Anchor Text  های مرتبط است. این یکی از حساس ترین نکات در فرآیند سئو می باشد که متاسفانه برخی افراد آن را با انجام اعمال افراطی و غیر اصولی به مخرب ترین بخش برای سایت خود تبدیل می کند. در حقیقت برای گرفتن بک لینک از سایت های دیگر باید دامین اتوریتی و پیج اتوریتی آن سایت ها را چک کرده و از بالا بودن آنها اطمینان حاصل کرد. همچنین میزان اسپم اسکور سایت میزبان بک لینک، باید در حد امکان پایین باشد. قرار دادن بک لینک در سایت هایی که از نظر اعتبار در سطح بسیار بالایی قرار دارند، قطعا نتیجه بهتری را برای سفارش دهنده ها به دنبال خواهد داشت. اما واضح است که هزینه قرار دادن بک لینک در سایت هایی با اعتبار بیشتر، به مراتب بالاتر است. همچنین نباید به صورت افراطی و در یک مدت زمان کوتاه تعداد زیادی بک لینک را در سایت های گوناگون قرار داد و تا حد امکان باید این روند به صورت تدریجی صورت گیرد.

بهترین نوع قرار دادن بک لینک در سایت های دیگر، قرار دادن آن  از طریق رپورتاژ آگهی است. در واقع رپرتاژ آگهی یک متن یا مقاله است که به صورت هدفمند نگارش شده و در سایت میزبان قرار می گیرد و در داخل آن به صورت غیر مستقیم به خدمات کسب و کار سفارش دهنده رپورتاژ اشاره می شود. در داخل این متن که به برندسازی نیز کمک می کند، نهایتا چند کلید واژه می ‌توانند به سایت سفارش دهنده رپرتاژ به صورت Do Follow لینک شوند. لینک های داخل متن رپورتاژ آگهی ها معمولا از نظر گوگل طبیعی به حساب آمده و اعتبار مناسبی را برای سایتها به همراه می آورد و اگر به صورت اصولی قرار داده شوند به هیچ وجه موجب جریمه شدن سایت نخواهند شد. 

باید در نظر داشت که بدون تولید محتوای یونیک و قرار دادن منظم مقالات و مطالب در سایت نمی توان به مراحل بعدی کار و ایجاد لینک های داخلی و خارجی فکر کرد و پایه و اساس بهینه سازی سایت در شرایط کنونی و بر اساس الگوریتم های گوگل، تولید محتوا می باشد. 

مدیران محترم کسب و کارها می توانند تولید محتوای سایت های خود را به گروه نویسان سپرده و از خدمات این گروه مجرب که سابقه تولید محتوای وبسایت کسب و کارهای متعددی را در کارنامه دارد، بهره مند گردند. در لینک زیر می توانید نمونه کارهای تولید محتوای نویسندگان این مجموعه را ملاحظه فرموده و در صورت تمایل برای دریافت مشاوره و همچنین سفارش تولید محتوا از طریق واتساپ و ایمیل با ما تماس حاصل فرمایید:

واتساپ : ۰۹۳۵۳۹۷۳۳۴۲

ایمیل: info@nevisaan.com

همچنین بخوانید:  بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل
با ما تماس بگیرید