امروزه با توجه به رقابتی تر شدن فضای کسب و کار در تمامی صنوف و با در نظر داشتن این موضوع که مشتریان انتخاب های زیادی پیش روی خود می بینند، دستیابی به سهم بیشتری از بازار اصلاً کار ساده ای نمی باشد. شاید تا چند سال قبل در بسیاری از مشاغل و صنوف نیاز خاصی به داشتن سایت و صفحات شبکه های اجتماعی حس نمی شد و کسب و کار ها با همان روش های سنتی می توانستند سهم مورد نظر خود از بازار را به دست آورده و به حیات خود ادامه دهند. اما شرایط دیگر به این صورت نیست و کسب و کارهایی که با شرایط زمان هماهنگ نباشند، محکوم به فنا خواهند بود. در این مطلب قصد داریم به طور مشروح به این سوال پاسخ دهیم که چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارند؟

با ذکر یک مثال ساده در ابتدای امر به این موضوع اشاره می نماییم که اگر در سال ‌های قبل حضور در فضای مجازی برای رشد کسب و کار ها تا حدی لازم به نظر می رسید، امروزه حضور در این فضا و استفاده از امکانات آن برای حفظ حیات کسب و کار ها ضروری شده است. تا چند سال قبل اکثر افراد خریدهای روزانه خود را از طریق سوپرمارکت های کوچک محلی انجام می ‌دادند اما به مرور و با شکل گیری کسب و کارهای بزرگی که مجموعه‌ های عظیمی از فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای و سوپرمارکت ها را پوشش می دادند، بسیاری از خرید ها به صورت آنلاین و از طریق وب سایت و اپلیکیشن های موبایلی این مجموعه ها صورت می پذیرد. وقوع پاندمی ویروس کرونا در دنیا نیز به گسترش بیشتر این موضوع و تغییر عادت عده زیادی از مردم کمک شایانی کرد. در واقع بسیاری از سوپرمارکت های کوچک محلی در شهرهای مختلف مجبور شدند یا به زنجیره این کسب و کارهای آنلاین بپیوندند یا به طور کلی کسب و کار خود را تعطیل کنند. امروزه اکثر مردم برای رفع نیازهای روزمره خود در موتورهای جستجو مانند گوگل به جستجو می‌پردازند و از این طریق نیازهای مختلف خود در جامعه خرید کالاهای مختلف و دستیابی به خدمات گوناگون را تهیه می نماید. افرادی که کسب و کار خود را به صورت آنلاین و با داشتن یک ویترین اینترنتی به نام وبسایت در معرض دید کاربران فضای مجازی که تشکیل دهنده اکثریت جامعه هستند، قرار می ‌دهند قطعاً شانس بیشتری برای جذب درصد بالایی از مشتریان به سمت خود خواهند داشت. حال به دلایل مختلفی اشاره می ‌کنیم که چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارد؟

همچنین بخوانید:  بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل

 

سایت موجب می شود کسب و کارها به راحتی و در لحظه در معرض دید مشتریان باشد.

وب سایت در واقع یک شعبه از هر کسب و کار است که به صورت آنلاین، ۲۴ ساعته و در تمام روزهای سال بدون تعطیلی به فعالیت می پردازد و به راحتی قابلیت آنرا دارد که به یک راه کسب درآمد پسیو یا غیر فعال برای صاحبان خود مبدل شود. شعبه فیزیکی کسب و کارها معمولاً هر روز در ساعاتی از شبانه روز و برخی از روزهای سال تعطیل هستند. این در حالی است که سایت در تمامی لحظات شبانه روز و حتی در ایام تعطیل می تواند برای کسب و کارها ایجاد درآمد نماید. از آنجا که امروزه اکثر مردم نیازهای خود را در موتورهای جستجو از جمله گوگل پیدا می نمایند، راه اندازی سایت می ‌تواند مناسب ترین راه به منظور در دید مخاطبان قرار گرفتن برای کسب و کارها باشد. کاربران به سادگی و با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو می توانند به سایت کسب و کارها وارد شده و کالا و خدمات مورد نیاز خود را سفارش دهند.

 

ایجاد اعتماد در مشتریان

برای اکثر کسب و کارهای امروزی داشتن یک سایت موجب بالا رفتن پرستیژ کسب و کار شده و آن ها را در سطح بالاتری از رقبای خود قرار می دهد. همچنین معمولاً کاربران به کسب و کارهایی که دارای یک سایت شکیل هستند بیش از کسب و کارهایی که تنها به داشتن صفحات شبکه‌ های اجتماعی اکتفا کرده‌ اند، اعتماد می ‌کنند.از طرفی دیگر سایت می تواند علاوه بر یک ویترین فروش کالا و خدمات، به عنوان یک کاتالوگ نیز برای کسب و کارها عملکرد داشته باشد.

 

عقب نماندن از رقبا

شاید ۱۰ سال قبل اگر کسب و کاری در کشورمان به راه اندازی سایت اقدام نموده و هزینه ای در زمینه تولید محتوا و و ایجاد ارزش برای مخاطبان در سایت خود انجام می داد، کاری عبث به حساب می آمد. اما امروزه ارزش این سرمایه‌ گذاری به خوبی نمایان شده است و کسب و کاری که ده سال گذشته و پیش از رقبای هم صنف خود وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شده و سایتی برای معرفی کالا و خدمات خود راه اندازی نموده است، در سال های اخیر که استفاده مردم از اینترنت به شکل فزاینده‌ ای گسترش پیدا کرده نتیجه زحمات و سرمایه‌ گذاری خود را به خوبی می بیند و با قرار گرفتن در رتبه ای بالاتر از رقبای خود می تواند بیشترین سهم را از بازار صنف خود به دست آورد. اما هنوز هم دیر نیست و کسب و کارها می توانند از طریق راه اندازی یک سایت و تولید محتوای اصولی و انجام فرایند سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، به رتبه هایی عالی در صفحه اول نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو در کلمات کلیدی مربوط به خود دست یابند و از این طریق مشتریان بالقوه را جذب نمایند. این نکته در صنوفی که هنوز رقابت چندانی میان کسب و کارهای فعال در آنها در فضای مجازی در نظر نگرفته، بیشتر نمود پیدا می ‌کند. چرا که این کسب و کارها می توانند با در نظر گرفتن تجربه چند سال قبل سایر صنوف، از همین حالا سرمایه گذاری کرده و در موتورهای جستجو بالاترین رتبه ها را برای خود کسب کنند، تا زمانی که مشتریان این صنوف نیز به تعداد بیشتری از طریق اینترنت و فضای مجازی به جستجوی کالا و خدمات مورد نیاز خود بپردازند، حاصل این زحمات خود را ببینند و سهم خود از بازار را افزایش دهند. بطور مثال، شاید ۳ سال پیش خرید عطر و ادکلن بصورت آنلاین زیاد مرسوم نبود، اما کسب و کارهای زیادی که در این زمینه فعال بودند، در آن زمان دوراندیشی کرده و اقدام به تاسیس سایت و تولید محتوای برای آن نمودند. امروز که درصد قابل توجهی خرید و فروش های عطر و ادکلن بصورت آنلاین صورت می گیرد، این کسب و کار ها ننتیجه وقت و انرژی صرف شده خود را به خوبی می بینند و سهم خود را از بازار افزایش میدهند.

 

همچنین بخوانید:  سئو چیست؟ چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

گسترش محدوده مشتریان بالقوه

با ذکر یک مثال توضیح می ‌دهیم که چگونه کسب و کارها با داشتن سایت می توانند محدوده مشتریان بالقوه خود را گسترش دهند. فرض کنیم یک مغازه فروش شکلات در محله ای از شهر تهران به فعالیت می پردازد؛ به طور معمول مشتریان بالقوه این کسب و کار ساکنین آن محل و افرادی که محل کار آنها در آن منطقه قرار گرفته می باشند. البته اگر آن محل از مراکز تردد اصلی شهر باشد، افرادی که به طور معمول به عبور و مرور از آن مکان می پردازند نیز می توانند جزو دامنه مشتریان بالقوه آن کسب و کار به حساب آیند. اما اگر این کسب و کار یک سایت برای خود راه اندازی نموده و در زمینه فروش محصولات مختلف خود رتبه مناسبی در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد، می تواند علاوه بر افراد ذکر شده از ساکنین نقاط دیگر شهر تهران و همچنین دیگر هموطنان عزیز که در سایر شهرها زندگی می‌ کنند نیز سفارش دریافت نموده و بدین ترتیب مشتریان بیشتری جذب نماید. در واقع از طریق داشتن سایت، محدودیت “مکانی” برای جذب مشتری از بین میرود و پیدا کردن مشتری برای کسب و کارها در این فضا هیچ مرزی نمی شناسد.

البته این نکته به کسب و کارها یک خطر بالقوه را نیز گوشزد می کند که اگر وارد دنیای مجازی نشده و سایت و صفحات شبکه های اجتماعی خود را تقویت نکنند، ممکن است مشتریان به آنها از طریق خرید اینترنتی جذب سایر کسب و کارهایی که در نقاط دیگر قرار دارند شوند و با این روند، کسب و کارهای مورد نظر رو به نابودی روند.

 

همچنین بخوانید:  چگونه رتبه سایت را بالا ببریم؟

مدیران محترم کسب و کارها می توانند تولید محتوای سایت های خود را به گروه نویسان سپرده و از خدمات این گروه مجرب که سابقه تولید محتوای وبسایت کسب و کارهای متعددی را در کارنامه دارد، بهره مند گردند. در لینک زیر می توانید نمونه کارهای تولید محتوای نویسندگان این مجموعه را ملاحظه فرموده و در صورت تمایل برای دریافت مشاوره و همچنین سفارش تولید محتوا از طریق واتساپ و ایمیل با ما تماس حاصل فرمایید:

واتساپ : ۰۹۳۵۳۹۷۳۳۴۲

ایمیل: info@nevisaan.com

با ما تماس بگیرید